Archive for Sierpień 8th, 2014

Fotoradarem jest urządzenie, które służy do fotografii pojazdu poruszającego się z większą prędkością, niż dopuszczalna. Z założenia, fotoradary mają wpływać na poprawę bezpieczeństwa na drodze poprzez identyfikację pojazdu oraz kierowcy, który łamie przepisy ruchu drogowego, a mianowicie ograniczenie prędkości. Pozwala to na wyegzekwowanie kary na kierowcy, tym samym nakłanianie do przestrzegania prawa. W teorii kierowcy powinni w obawie przed mandatem, dostosowywać się do ustalonej na danej drodze prędkości dopuszczalnej. Jednakże, w praktyce skuteczność fotoradarów, a także intencje władz odpowiedzialnych za ich rozmieszczenie są kwestionowane. Krążą opinie, że fotoradary wbrew założeniom, obniżają bezpieczeństwo, co jest tłumaczone tym, iż fotoradary zamontowane na masztach nie są ukryte, ich obecność oraz lokalizacja są znane kierowcom. To powoduje, że kierowcy pozwalają sobie na bezkarne przekraczanie prędkości, by w odpowiedniej odległości od fotoradaru drastycznie zwolnić, a gdy już niebezpieczeństwo otrzymania mandatu minie, auto jest gwałtownie rozpędzane do wcześniejszej, nadmiernej prędkości. Nagłe zrywy oraz hamowanie według wielu stanowi faktyczne zagrożenie.

W coraz bardziej globalnej gospodarce dużego znaczenia nabiera transport. W krajach rozwiniętych klienci mogą korzystać z towarów z całego świata, co pozwala między innymi na znaczne ograniczenie cen, gdy takie towary pochodzą z krajów o niskich kosztach produkcji. W transporcie międzynarodowym możemy spotkać się z wykorzystaniem różnych środków w zależności od odległości na jakie produkty są przewożone. Z jednej strony mamy do czynienia z transportem produktów na trasach pomiędzy sąsiadującymi krajami. W takim przypadku wykorzystuje się przede wszystkim możliwości kolei oraz pojazdów transportowych. W przypadku przewozu towarów na bardzo długie odległości korzysta się z jednej strony z transportu lotniczego, gdy liczy się czas dostarczenia produktów na duże odległości, a z drugiej strony z transportu morskiego. Transport morski pozwala na przewóz dużych ilości towarów w sposób bezpieczny. Taki transport trwa nieco dłużej od transportowania towarów drogą lotniczą, ale jest tańszy. Możliwe jest w ten sposób transportowanie towarów płynnych, czy niebezpiecznych, jak środki chemiczne. Z tego powodu jest to transport powszechnie wykorzystywane na bardzo długich trasach, które mają kilka tysięcy kilometrów.

Kiedy nadchodzi lato, na drogach pojawiają się liczne jednoślady. Chodzi tutaj nie tylko o te napędzane ludzką siłą, ale przede wszystkim o zmechanizowane, warczące i niebezpieczne motocykle. Nie można jednak takich pojazdów generalizować. Jak się okazuje, motocykle mają naprawdę różne odmiany i nie chodzi tutaj tylko o marki i modele. W zależności od upodobań, można sobie znaleźć taki motocykl, który na pewno będzie odpowiadał. Młodzi ludzie, którzy kochają zawrotne szybkości, ogromną moc oraz imponujący wygląd, wybierają tak zwane motocykle sportowe, czyli ścigacze. Takowe są najszybszymi motocyklami, ale nie znaczy to, że najdroższymi. Ich części nie są bowiem tak drogie, jak części Hopperów. Te motocykle wykonane są przeważnie z elementów niklowanych czy też chromowanych. Nieraz więc cena takiego motocykla wynosi o wiele więcej, aniżeli cena za nowe auto renomowanej marki. Na takie motocykle przesiadają się więc fanatycy skórzanych ubrań, chustek na głowach oraz czarnych okularów. Trzecim rodzajem motocykli są takowe wyczynowe, zwane crossami. Motocykle wyczynowe, jak sama nazwa mówi, przystosowane są do jazdy wyczynowej, czyli do popisów na nierównych terenach lub rampach. Każdy człowiek wybiera to, co mu odpowiada.